تلفن:

۳۶۶۳ ۵۵۵۰ ۰۲۱ | ۵۶۰۶ ۵۵۰۰ ۰۲۱

آدرس:

تهران نازی آباد,میدان بهمنیار(ته خط سابق نازی آباد)اول خیابان بهمینار-بعد از آموزش و پرورش منطقه ۱۹,پلاک ۱۲۰-طبقه همکف

دانستنی هایی مفید درباره سونوگرافی

مقدمه

تصویربرداری

در پزشکی اهمیت به سزایی در تشخیص و درمان بیماری ها دارد. بدون تردید استفاده از روشهای تصویربرداری (شامل انواع روشهای رادیولوژی، سونوگرافی، سیتیاسکن، ام. آر. آی، پزشکی هستهای و …) در کنار سایر روشهای تشخیصی از جمله آزمایشات خون و دیگر آزمایشهای تشخیص پزشکی یکی از پایههای اصلی تشخیص بیماریها به حساب میآیند.

سابقه استفاده از دستگاههای رادیولوژی در ایران به سالهای ۱۳۱۵ – ۱۳۱۰ هجری خورشیدی بر میگردد. در آن زمان به همت مردان بزرگی چون دکتر حبیب عدل و دکتر فرهاد معتمد نخستین دستگاههای رادیولوژی وارد کشور گردید و توسط پزشکان در بیمارستانها به خدمت گرفته شد.

ساختار دستگاه های مذکور

که بر پایه تصویرنگاری با استفاده از اشعه ایکس کار میکردند و به ولتاژ بالای برق نیاز داشتند، بسیار سادهتر از دستگاههای امروزی بوده است.شاید ذکر این نکته خالی از لطف نباشد که برق آن وقت تهران به قدری ضعیف بود که هرگاه نوسانی در ولتاژ آن ایجاد می شد و افت پیدا میکرد و مردم تهران حدس میزدند که عدل از بیماری عکس گرفته است!

تصویربرداری

امروزه سال ها از آن زمان میگذرد و دانش تصویربرداری همانند تمامی رشتههای علمی تکامل زیادی یافته است، به نحوی که علاوه بر اشعه ایکس از امواجی چون امواج فراصوت (سونوگرافی) و امواج الکترومغناطیسی (ام. آر. آی) برای این منظور استفاده میشود. جایگاه خاص انواع روش های تصویربرداری در تشخیص بسیاری از بیماریها غیرقابل انکار است.

در این میان نقش بیماران و آمادگی آنان پیش از انجام انواع تصویربرداریها حائز اهمیتی خاص است که در صورت نادیده انگاشتن آن و عدم رعایت آن موارد، نتایج به دست آمده در بسیاری از موارد فاقد ارزش و بیفایده خواهند بود. نوشتار حاضر بخش نخست از مجموعه سه جلدی تصویربرداری در پزشکی است که به آشنایی بیماران گرامی با مفاهیم اولیه سونوگرافی، موارد مرتبط با آن و آمادگیهای موردنیاز بیماران پیش از انجام انواع آزمونهای سونوگرافی اختصاص دارد

نظرتو بنویس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *